Een zeldzame en mogelijk recordbrekende prestatie: het uitvoeren van een live satellietcommunicatiedemonstratie met het ISS waarvan niet minder dan 12.000 studenten getuige waren. Voor de vele duizenden aanwezige studenten was dit niet zomaar een demonstratie, maar eerder een inspirerende kennismaking met wetenschap, ruimtevaart en amateurradio. Het evenement liet zien hoe onze radiohobby kan bijdragen aan educatie, verwondering en internationale verbondenheid.
Op 29 december 2025 werd namelijk in Indië een experimentele demonstratie gehouden via ARISS voor een groep van meer dan 12.000 studenten. Radioamateurs maakten verbinding met het ISS, waarbij de studenten via een geluidversterker de gesprekken met de astronauten konden meevolgen. Voor veel studenten was dit uiteraard een heel nieuwe ervaring en vooral een bijzonder en uitzonderlijk moment. Het allerbelangrijkste was dat het evenement bij duizenden studenten nieuwsgierigheid, inspiratie en dromen aanwakkerde – waardoor ruimtevaartwetenschap van theoretische kennis uit leerboeken veranderde in een levende en onvergetelijke ervaring.

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) is een internationaal programma dat studenten en het publiek via radioverbindingen laat communiceren met astronauten op het ISS, om zo interesse in STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) en ruimtevaart te wekken. Het is een samenwerking tussen radioamateurverenigingen en ruimtevaartorganisaties (zoals NASA) waarbij vrijwilligers en astronauten apparatuur aan boord gebruiken voor educatieve contacten, waarbij leerlingen vragen kunnen stellen en leren over ruimtevaarttechnologie.
De demonstratie vond plaats in de stad Pransla (Indië) en werd gecoördineerd en uitgevoerd door Rajesh Vagadia VU2EXP die de regionaal coördinator is van AMSAT-INDIA en een ervaren satellietoperator. Het evenement werd georganiseerd door de Shri Vedik Mission Trust, met actieve ondersteuning van AMSAT-INDIA en UPARC (ISRO). Wat op deze dag gedemonstreerd werd door de aanwezige radioamateurs mag gerust historisch genoemd worden: zelden zag de radioamateurgemeenschap zo’n grootschalige educatieve amateurradiodemonstratie met directe betrokkenheid van zoveel enthousiaste jongeren.
Dankzij de voortdurende begeleiding van organisaties zoals AMSAT-INDIA alsook UPARC (ISRO) en de gezamenlijke inspanningen van de amateurradiogemeenschap, wordt op die manier ruimtevaarteducatie steeds toegankelijker, praktischer en begrijpelijk voor de volgende generatie radioamateurs.
De studenten kregen eerst een korte introductie in de basisprincipes van amateurradio en satellietcommunicatie. VU2EXP werkte daarna met een draagbaar grondstation en na een paar oproepen werd een sterk downlinksignaal ontvangen, luid en duidelijk. Een geslaagde QSO alsook een rapportuitwisseling volgden en in totaal werden er drie bevestigde tweewegcontacten gemaakt tijdens een enkele ISS-passage.
Meer dan 12.000 studenten waren eind december aldus getuige van dit uitzonderlijk moment: een live, tweerichtings amateurradiosatellietverbinding via het Internationale Ruimtestation (ISS). Al vanaf 07:00 uur ’s ochtends stroomden de studenten toe. Tegen 08:00 uur bevonden zich meer dan 12.000 jongeren op een uitgestrekt open terrein – aandachtig en zichtbaar enthousiast. Alleen al dit imposante beeld maakte diepe indruk op de aanwezige organisatoren alsook op de enthousiaste radioamateurs die het experiment uitvoerden.
Voorafgaand aan de ISS-passage gaf VU2EXP een toegankelijke en boeiende introductie, waarin hij onder meer inging op:
• Wat het Internationale Ruimtestation (ISS) is en waarom het wetenschappelijk zo belangrijk is.
• Hoe astronauten leven, werken en experimenten uitvoeren in de ruimte.
• Het ISS als voorbeeld van internationale samenwerking.
• Het ARISS-programma en de rol van amateurradio vanuit de ruimte.
• Bekende astronauten zoals Sunita Williams.
Daarnaast kwamen basisbegrippen aan bod zoals uplink en downlink, frequenties, azimut en elevatie, satelliettracking en de fundamenten van amateurradio. Hierdoor konden de aanwezige studenten de live demonstratie niet alleen volgen, maar ook echt begrijpen.
Op 29 december 2025 om 08:47 uur IST passeerde het ISS de stad Pransla op een hoogte van circa 400 km en dit met een snelheid van bijna 28.000 km/u. Met een draagbaar satellietgrondstation riep VU2EXP CQ via de ISS crossband FM-repeater.
Binnen enkele seconden al kwam het eerste antwoord van de astronauten. Het resultaat was een luid applaus dat over het hele terrein rolde. De downlink van het ISS werd via een geluidssysteem versterkt, zodat duizenden studenten voor het eerst in hun leven live signalen vanuit de ruimte konden horen.
Tijdens dezelfde ISS-passage volgden nog twee geslaagde verbindingen:
• VU2KYZ (Ashokbhai Surat) – sterke 59-rapporten.
• VU2AAP (Amar Hyderabad) – QSO succesvol bij de tweede poging.
In totaal werden aldus drie bevestigde tweerichtingscontacten gerealiseerd.
Voor de duizenden aanwezige studenten was dit niet zomaar een demonstratie, maar een inspirerende kennismaking met wetenschap, ruimtevaart en amateurradio. Het evenement liet zien hoe onze radiohobby kan bijdragen aan educatie, verwondering en internationale verbondenheid.
Een prachtig voorbeeld van hoe amateurradio — zelfs in het tijdperk van internet en smartphones — nog altijd harten en geesten van vele jongeren weet te raken.
Met dank aan ON6CQ voor dit artikel