VHF-UHF-Microgolven UBA Kampioenschap
Reglement 2023
1. Algemeen
Alle radioamateurs met een Belgische vergunning kunnen aan de contest deelnemen, waar ze zich ook bevinden (in België of in het buitenland), op voorwaarde dat ze een Belgisch roepteken gebruiken. Buitenlandse radioamateurs die op het Belgische grondgebied verblijven, kunnen ook deelnemen. Elke deelnemer mag slechts één roepteken gebruiken tijdens de contestperiode (van maart tot november), met uitzondering van de deelnemers die van roepnaam veranderden tijdens het jaar of een tweede roepnaam gebruiken (“vanity call”) en voor zover dit duidelijk wordt gemeld aan de contest Manager. Indien dit niet expliciet gemeld wordt tegen het einde van het lopende kalenderjaar, worden deze calls als afzonderlijke inzendingen beschouwd.
De volledige 24 uren van eenzelfde contest moet vanuit hetzelfde QTH worden gewerkt. Voor de verschillende contesten is het niet nodig om vanuit hetzelfde QTH te werken.
2. Klassen
Men kan deelnemen op de volgende banden:
- 50 MHz
- 70 MHz
- 144 MHz
- 432 MHz
- 1.3 GHz
- 2.4 GHz
- 5.7 GHz
- 10 GHz
- 24 GHz
- 47 GHz
- 76 GHz
Op 50, 144 en 432 MHz banden zijn er drie klassen :
- Single operator 24 uren (SO)
- Multi operator 24 uren (MO)
- 6 uren, zonder onderscheid single of multi (6H)
Op de andere banden is er geen 6-uurscategorie (6H), alleen Single (SO) en Multi (MO) operator.
Alle vermogens moeten in overeenstemming zijn met de licentie.
Er mag slechts gebruik worden gemaakt van één zendtoestel per band. Alle uitrusting en de antennes moeten opgesteld staan in een cirkel met een maximale diameter van 500 m
3. Contestdata
Voor 2023 :
- 4 en 5 maart : 1ste subregionaal contest
- 6 en 7 mei : 2de subregionaal contest
- 3 en 4 juni : Microwaves subregionaal contest (1.3 GHz en boven)
- 17 en 18 juni : IARU Region 1 50/70 MHz contest
- 2 en 3 juli : 3de subregionaal contest
- 2 en 3 september : IARU Region 1 144MHz contest
- 7 en 8 oktober : IARU Region 1 UHF-SHF contest
- 4 en 5 november : Marconi Memorial Contest 144 MHz
Alle contesten starten en eindigen om 14u00 UTC.
4. Verbindingen
Een geldig contact is een contact waarbij beide operatoren tijdens het contact :
- Hebben elkaar geïdentificeerd
- Ontving een contestruil, en
- Bevestiging ontvangen van succesvolle identificatie en ontvangst van de contestuitwisseling
Eenzelfde station mag slechts eenmaal per band worden gewerkt, ongeacht of het vast, mobiel of portabel is. Indien een station meerdere keren wordt gewerkt, worden slechts eenmaal punten toegekend en moeten de andere contacten duidelijk aangeduid worden als dubbel (“Dupe”).
Cross-band verbindingen en verbindingen via actieve of passieve (EME) repeaters zijn niet geldig.
De IARU Region 1 bandplanning moet gerespecteerd worden.
Oproepfrequenties (bv. 144,300) +/- 3 kHz kunnen tijdens contests niet als oproepfrequenties worden gebruikt.
5. DX-cluster en chatsystemen
Gebruik van de DX-cluster en chatsystemen (bv. ON4KST) is toegestaan onder de volgende voorwaarden :
- Zelfspotting is verboden
- Het uitwisselen van QSO-informatie (zie punt 9) op een chatsysteem is niet toegestaan
Aanvaardbare voorbeelden : “Can we try on 432.250 ?”, “TNX for the QSO”, “QSO not complete, try later”,…
Voorbeelden zijn niet acceptabel : “I need my serial number”, “Please repeat all”, “You confirm 59254 ?”,…
Het niet naleven van dit punt kan leiden tot puntenverlies of diskwalificatie.
6. Single operator
Single-operator stations moeten worden bediend door de houder van de vergunning, zonder enige operationele assistentie van een andere persoon.
7. 6 uren categorie
Deze 6 uren mogen worden verdeeld in 2 periodes. De tijd gaat in vanaf het eerste gelogde QSO. Tussen de twee periodes moet minimaal 2 uur gewacht worden. In deze categorie wordt geen onderscheid gemaakt tussen single of multi operator.
8. Modes en banden
Toegelaten modes zijn : phonie en CW. Mixed-mode verbindingen (bv. SSB-CW) zijn slechts toegelaten in de segmenten van het bandplan die dat toelaten.
9. Rapporten
Voor elke verbinding wordt een rapport uitgewisseld, bestaande uit RS(T) en een volgnummer beginnende met 001, gevolgd door de WW-LOC (QRA Locator). De locator bestaat uit 6 posities (bv. JO11GH). Voor rapporten in de 50/70MHz banden en voor stations buiten IARU Region 1 mag de locator bestaan uit 4 posities, aangevuld met “MM”.
Bij ieder QSO wordt de tijd genoteerd in UTC met een maximum fout van tien minuten.
10. Puntentelling
Eén punt per kilometer, volgens de aangewezen IARU-formule (111,2 omrekeningsfactor). De berekende uitkomst wordt naar boven afgerond (dus 123,68 = 124 km, en 123,02 = 124 km). De eindscore zal gelijk zijn aan het totaal van de punten.
11. Logs
De logs moeten volgende informatie bevatten :
Datum
- Tijd (uur en minuten) in UTC
- Het volledige roepteken van het tegenstation, de suffix /M of /P inbegrepen
- De verzonden RS(T) en volgnummer code
- De ontvangen RS(T) en volgnummer code
- De QRA Locator van het tegenstation
- Het berekende aantal km
Alle uitgewisselde informatie moet worden ontvangen en bevestigd op het moment van de QSO, on the air en op de betreffende band. Het logboek kan na de wedstrijd niet fysiek worden bewerkt.
Alle ontvangen logs zullen door de Contest Manager ook naar de IARU Region 1 contest robot worden gestuurd en naar andere contest managers voor crosschecks indien nodig.
12. Summary sheet
De summary sheet vervalt, maar de volgende informatie moet verplicht opgenomen zijn in de header van het EDI bestand :
- De datum
- De gebruikte roepnaam
- Eigen QRA Locator en het opstellingsadres van de contest station
- De klasse en de band (zie punten 2 en 6) :
- Single
- Multi
- 6H
- Naam, adres, en telefoonnummer van de hoofdoperator
- De roepnamen van alle hulpoperatoren
- Het gebruikte vermogen (in overeenstemming met de voorwaarden van de licentie)
- De gebruikte antennes
- Hoogte van de antennes boven zeeniveau (asl) of grondniveau (agl)
- De eindscore
- Beste DX (roepnaam, afstand en QSO-nummer)
Door het opsturen van de log verklaart de hoofdoperator zich akkoord met de volgende verklaring :
"I hereby certify that this station was operated within the rules and spirit of the contest and within the terms of the license".
13. Opsturen van de logs
Enkel logs in het EDI formaat worden aanvaard, conform de richtlijnen van de IARU Region 1. Logs worden per E-mail verstuurd naar vhf-contest@uba.be ten laatste binnen zijn de 2de maandag na de contest (dus binnen de 8 dagen). U ontvangt per kerende een E-mail als bevestiging.
De resultaten zullen gepubliceerd worden op de UBA website. Men wordt aangemoedigd om commentaar en/of foto's mee te sturen.
14. Puntenverlies
Fouten in de roepnaam, tijd, serienummer, rapport en QRA Locator leiden tot verlies van alle punten voor het betrokken contact.
15. Diskwalificatie
De diskwalificatie oorzaken zijn :
- Het gebruik van toestellen die niet voldoen aan de reglementering van het BIPT
- Overtreding van het reglement
- Alle pogingen van fraude
16. Kopie van de logs
De log van een deelnemer wordt ter beschikking gesteld aan iedereen die een aanvraag (ten vroegste 2 weken na de contest) doet aan de contestmanager, per E-mail.
17. Aanvaarding van het reglement
Door deelname verklaart men zich akkoord met het reglement en aanvaardt men de beslissingen van de VHF-commissie.
18. Bekers en awards
De eindscore wordt berekend door de som te maken van alle punten behaald in dezelfde klasse gedurende de verschillende contesten.
Om in aanmerking te komen voor de jaareinduitslag, moet u aan minimum 3 (van 4 of 5) contesten deelgenomen hebben. Deze contesten zijn :
- 50 en 70 MHz : subregionale contesten van maart, mei, juli en IARU van juni
- 144 MHz : subregionale contesten van maart, mei, juli, IARU van september en de Marconi Memorial Contest van november
- 432 MHz en hoger : subregionale contesten van maart, mei, juin, juli en IARU van oktober
Stations die niet worden geclassificeerd, worden echter vermeld onder "nc" (not classed). Per klasse wordt er een award uitgereikt aan de best geklasseerde.
19. Opmerking
De contestmanager mag deelnemen aan de contest, buiten wedstrijd.
Gaëtan Horlin, ON4KHG
UBA VHF Contest Manager